Ofis Taşımacılığı

Ofis Taşımacılığı

Ofis taşımacılığı nakliyat sektörüne yeni dahil olmuş kavramlardan biridir diyebiliriz. Çünkü pek çok şirket henüz bu kavramı kullanmadan bazı ofis tipi şirketlerin taşımacılığını üstlenirken yeni nesil nakliye firmaları, bu isim adı altında daha kapsamlı sigortalara sahip taşıma hizmetleri sunmaktadır. Bu nedenle firmalar da bu hizmeti veren nakliyat firmalarını tercih etmektedir.

ofis taşımacılığı

Ofis Taşımacılığı

Ofisiniz için önemli olduğunu düşündüğünüz evrakları mutlaka özel dosyalara koyarak ayrı bir şekilde paketlemelisiniz. Böylece üzerinde önemli yazan koliler personeller tarafından da dikkatle alınacak, kaybolmamasına özen gösterilecektir. Taşıma işlemini yapacak personellere doğru koordinasyon vermek ve ofisin konumunu, katını, çevre durumunu ve aracın rahat girip giremeyeceğini konuşmalısınız.

Bu sayede personellerde gerekli olan yolu kendilerince çizecektir. İstanbul ofis taşıma firmaları paketleme ve yerleştirme konusunda son derece hızlı davrandığı için işleriniz aksamadan taşınma işlemi tamamlanmış olacaktır diyebiliriz.

Ofis Taşımacılığı

Ofis Taşımacılığı diğer nakliye türlerinden farklı bir hizmet statüsüne sahip kurumsal taşımacılık bünyesinde bir hizmet türüdür. Ofislerde bulunan elektronik cihazlar, önemli dosyalar, muhasebe departmanına ait eşyalar ve para kasası gibi firmalar için büyük önem taşıyan eşyaların nakliyesi evden eve nakliyat işinden farklı yapılmaktadır.

Bilgisayar, yazıcı gibi elektronik cihazları taşırken özel ambalaj malzemeleri ile gerekli güvenliği sağladıktan sonra taşıma komyonunda da gerekli özeni göstererek yeni ofise taşınır. Önemli evraklar ise belirli bir sıraya göre hazırlandıktan sonra karmaşayı ve dosya kaybetmeyi önlemek için diğer taşıma kartonlarından farklı bir ambalaj malzemesi kullanılarak taşınmaktadır.

Ofis Taşımacılığı, Ofis Nakliyatı

Ofis taşımacılığı işleminde diğer önem verdiğimiz konu ise taşıma işleminin zamanında yapılması ve çalışma saatleri içerisinde iş aksaması yaşanmamasıdır. Taşınma ve yerleşme sebebiyle iş kaybı oluşmaması için eşyaları taşıma sonrasında eski sisteme göre yerleştirme yapıyoruz. Yapılan yerleştirme işlemi firma sahibinin isteği doğrultusunda yapılarak yeni yerde kolaylık sağlayacak bir sistemde uygulanabilmektedir.

Seçtiğiniz kurumsal taşıma büro nakliyat firmasında ise en çok dikkat etmeniz gereken konu çalışmış olduğu referans firmalardır. Çünkü iş yeri nakliyat işinde yapılan herhangi bir hata sadece eşyalarınıza zarar vermez . Aynı zamanda iş kaybına da neden olacağından ticari zarar sağlayacaktır. Gerekli bilgi referans firmalardan alındıktan sonra sizde bizi tercih etmekten memnun kalacaksınız.